Pokalbis su Romu Zabarausku

Pokalbis su Romu Zabarausku – filmo „Streikas” režisieriumi.

Pokalbis su Romu Zabarausku po filmo „Streikas“ pristatymo Tarptautiniame Kauno kino festivalyje.

Romas Zabarauskas

Filme vienas personažas pasakė ,,svarbiau tai kas apačioj“. Ar turite omeny „undergroundą“?
Taip, dėl skirtingų požiūrių susidūrimo. Tėvų kapitalistinis požiūris ir jaunimo, maištingas požiūris. Svarbi yra kultūra, vertybės. Jos atrandamos Lietuvoje. Čia nors ir gauna valstybės paramą, bet ne tokią, kokios tikėjosi. (Per daug neišduodant filmo siužeto). Pristatomos skirtingos pusės ir nėra aiškiai atsakyta, kuri iš jų teisinga. Kiekvienas turi pagalvoti. Jei asmeniškai atsakyti, manau, svarbi yra avangardinė, instrumentinė , eksperimentinė kultūra. Ją turėtų remti valstybė, tačiau su leidimu eksperimentuoti, vėliau idėjas eksploatuoti. Bet populiarioji kultūra irgi turėtų gyvuoti, ji turi savo kokybės standartus. Mano filmas sukurtas pagal populiariosios kultūros dėsnius.

Esate keliavęs. Gal pastebėjote, „undergroundo“ skirtumų skirtingose šalyse?
Na, čia tokia tema… Kartais tik iš pažiūros egzistuoja tas „undergroundas“. Kas gali atrodyti labai „požemiška“ iš tikrųjų yra išlaikoma tik tėvų pinigų. O, pavyzdžiui, Vilniuje tokiu atveju darbuojamasi tik reklamos industrijoje. Ir tik dėl ten uždirbtų pinigų laisvalaikiu kuria tokį nepriklausomą meną, kad neduok tu Dieve. Viskas su tuo gerai, savaime gal tai nėra blogai, bet tas „undergroundiškumas“ gali pasirodyti kaip iliuzija. Dėl skirtumų šalyse, galėčiau pasakyt, kad be abejo, visko yra daugiau vakarų sostinėse. Šiame filme yra vaizduojamas New York‘as, kur randama skirtingų „underground‘ų“. Ten žmonės susiburia mažomis bendruomenėmis, kur viskas atitinka jų vertybes. Skirtingi žmonės – architektai, menininkai, reklamos vadybininkai kartu leidžia laiką ir sudaro bendruomenę iš skirtingų žmonių ir man tas momentas patinka, nes vyrauja didesnė įvairovė.

Pavadinote filmą , „Streiku“. O už ką agituotumėt? Gal turite pozityvią mintį?
Reikėtų pakeisti viešąją nuomonę apie lesbietes, gėjus, translyčius asmenis, kitos rasės žmones ir tiesiog apie vienas kitą. Nes Lietuvoj trūksta užuojautos, tolerancijos, supratimo vienas kitam. Ir tai nesunku pakeisti, laiko eigoje, manau, pavyks. Džiaugiuosi galėdamas prie to prisidėti. O dėl socialinio teisingumo , visuomenės konstrukcijos, žmonių uždarbio pagal nuopelnus, ekologijos ir komercinių tikslų –jie užtruktų ilgiau. Bet socialiniai dalykai neišvengiamai keičiasi.

Sutiktumėte dalyvauti politikoje?
Manau, ne. Man įdomu kurti kiną, įdomi kino forma. Dramos forma leidžia diskutuoti apie kažkokią temą, man nepatinka, kai filmas pasako, kad tu turi galvoti TAI. Man patinka, kai drama leidžia apgalvoti iš skirtingų pusių, , tarsi aptarti temą. O politikoj reikia konkrečius sprendimus teigti. O kitas klausimas, kas gi yra politika? Gal tai vienas ėjimas į seimą. Galima politiką kurti ir neinant į seimą, o aš tai ir darau. Be to, esu sulaukęs pasiūlymų prisijungti prie vienos partijos, bet nepriėmiau.

Ar aktoriai turėjo kritišką požiūrį?
Taip, iš jų pasisemdavau idėjų. Dažnai sakau, kad mano komandos nariai dažnai išmano daugiau nei aš. Aš jais pasikliauju, mokausi iš jų. Tas pats ir su aktoriais. Kaip režisierius ir scenarijaus autorius aš turiu bendrą viziją, sudėlioju visumą. Bet absoliučiai išnaudoju visų talentus.

Filme daug skirtingų tautybių aktorių. Ką pasakytumėte apie lietuvius?
Pasakysiu pozityviai. Lietuvoje geri aktoriai. Juos labai lengva įkalbėti, jie pasiilgę kino. Tokie aktoriai kaip S. Uždavinys „tiesiog“ sutinka vaidinti. Jie pasiilgę kino , pasiilgę idėjų. Ar Amerikoje pavyksta pasikviesti tokio kalibro aktorius pradedančiam režisieriui? Tikrai ne, labai sudėtinga. O Lietuvoj tai galima. Manau, kad reikia tiktai džiaugtis lietuvių aktoriais ir galimybėmis.

Kalbino: Gabrielė Damanskytė

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: