Vik ir Flo pamatė lokį (rež. Denis Côté)

Vik ir Flo pamatė lokį (rež. Denis Côté)

Į intriguojančią fabulą įvilktas kino kalbos eksperimentas, kuris nors ir nepaveiks jausmiškai, bet tikrai nustebins kruopščiai iš skirtingų žanrų parinktų elementų sinteze.

Vik ir Flo pamatė lokį

Kvebeke gyvenantis trisdešimt devynerių metų Kanados režisierius Denis Côté ir toliau sulig kiekvienu filmu kelia sau vis naujus uždavinius. Praeitais metais pristatęs daugelį pasaulio festivalių apkeliavusią dokumentiką – eksperimentą zoologijos sode „Bestiariumas“ (apie kurį išties sunku kalbėti, ir ne vien dėl to, kad jame beveik nekalbama), šiemet režisierius grįžta su visiškai kitokios stilistikos vaidybiniu filmu „Vik ir Flo pamatė lokį“.

Ši, Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje laimėjusi Alfredo Bauerio prizą už „naujų perspektyvų atradimą kine“, drama yra drama tikrąja to žodžio prasme. Siužetas sukasi apie Viktoriją (akt. Pierrette Robitaille) – šešiasdešimtmetę iš kalėjimo paleistą moterį, kuri su savo mylimąja iš įkalinimo laikų pasitraukia nuo civilizacijos. Tačiau tai nėra filmas nagrinėjantis socialines temas. Režisieriui ši tema – tik puiki laboratorinė aplinka išbandyti tiek savo gabumus kuriant moteriškus vaidmenis, tiek brandinti viso filmo metu augančią katastrofą.

Veiksminis, puikiai D. Côté parašytas scenarijus suteikia kiekvienam veikėjui konkrečią motyvaciją, kurių sankirtos sukuria konfliktines situacijas ir verčia herojes atsiskleisti. Ironiškuose, subtiliu juodoku humoru pasižyminčiuose dialoguose tuščiažodžiavimo (išskyrus keletą specialiai tam tikslui sukurtų scenų) nėra – kiekvienas ištartas žodis, kaip ir kiekvienas atliktas veiksmas turi savo prasmę, turi savo vietą bendroje filmo struktūroje bei pasekmes, kurios nepastebimai formuoja vis naujas konfliktines scenas.

Perėjimai tarp atskirų scenų yra glotnūs, puikus operatoriaus Ian Lagarde darbas – dominuoja stambūs planai, kuriuose regimi estetiškai tenkinantys veikėjų veidai, o fone už jų – žavūs gamtos vaizdai. Kamera nepasižymi judrumu, bet kadrų dinamiką vis vien sukuria kruopščiai atrinkti filmavimo kampai bei darbas montažinėje. Daugelis scenų išlaikomos tiek, kiek reikia – D. Côté maksimaliai jas ištempia, neprarasdamas žiūrovų susidomėjimo.

Tačiau žiūrovui visiškai nepataikaujama: nuo pat pirmųjų akimirkų sukuriama intriga, iškyla klausimai, į kuriuos atsakymai pamažu aiškėja sekančiose scenose, tačiau tuoj pat užduodamos naujos mįslės. Filmo vaidyba puiki, kiekvienas aktorius žino ne tik tai, kas parašyta scenarijuje, bet ir turi susikūręs savo vaidmens istoriją. Juostoje nėra įprastinio veikėjų įvedimo ir pristatymo – žiūrovai įmetami į veiksmo vidurį, kur veikėjų mintys ir motyvacijos nerodomos. Panašiai kaip ir į Tarptautinio Kauno kino festivalio seansus skubančių žiūrovų vidinės intencijos – jos tiesiog yra.

Tačiau mylėti ar jaudintis tiek dėl Viktorijos, tiek dėl Florencijos (akt. Romane Bohringer) žiūrovui nepavyks. O ir kaip gali pavykti? Juk pats D. Côté sukūrė šias herojes vien tam, kad jos, kaip baltos pelės spąstais nusėtame laboratorijos narvelyje lakstytų ir siektų savo tikslų vardan kino kalbos eksperimento. Net ir muzika pasiduoda užleisdama vietą vaizdui. Filme kartas nuo karto suskamba įspūdingi įtampą keliantys būgnų garsai, o kur dar nebylaus veikėjo atliekamas gitaros solo bei filmą įrėminantys komiški trimito garsai… Filmui pasibaigus, kūrėjų sąrašą ekrane lydi prancūzų aštuntojo dešimtmečio elektroninė muzika – vienintelė tokia viso filmo metu. Ir kaip tik tada supranti, kad šiame filme sąmoningai įtraukta viskas, kas yra būtina norint išbraukti visas stereotipines žiūrovų kategorijas, kol salėje teliks tik prisiekę sinefilai ir kino kalbos mylėtojai.

Akivaizdžiai matosi kadaise nuo kino kritikos karjerą pradėjusio režisieriaus profesionalumas bei patirtis. Tačiau stebint šį meistriškai sukonstruotą filmą katarsio nepatirsi – jo metu tekyla vienintelis jausmas: D. Côté ieškojo ir toliau ieškos naujų formų, bet jo atrastus kino kalbos ženklus iki galo išnaudos tik kiti kūrėjai.

Autorius: Saulius Kovalskas

Daugiau apie filmą sužinokite čia…

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: