Tvirtovė (rež. Kokeš Lukáš, Klára Tasovská)

Tvirtovė (rež. Kokeš Lukáš, Klára Tasovská)

„Kam patiktų prisipažinti, kad juo paprasčiausiai naudojamasi? Žmogus, kol įmanoma, vengia tai pripažinti net pats sau.“

Tvirtovė

Po tuščius laukus klaidžiojantis mažas vaikas, ieškantis balto, prie aplinkos nederančio, šunelio. Traukinio langas lyg televizoriaus ar kino salės ekranas – tai slaptas perėjimas į kitą pasaulį. Nors filmas dokumentinis, tačiau montažo stilius kuria nuotaiką, jog tai, ką matysime negalime laikyti tiesa. Žiema, vandeniu kraujuojantis langas, nepermatomas rūkas susimaišęs su miesto gamyklų dūmais – erdvė tamsi, blanki, nyki ir bauginanti. Kas tokiame apleistame krašte norėtų gyventi? Tik 500 tūkst. žmonių…, kuriems toks pasaulis yra rojus. Traukiniui sustojus prasideda baime ir bloga nuojauta paženklintas rojaus tyrinėjimas.

Vos tik atvykus į Tiraspolį, Padniestrės sostinę, filmavimo komanda stabdoma dideliu galingu teisėtvarkos kumščiu, kuris leidžia suvokti, kad praeitis niekur nedingo. Sistema, kuri turėjo žlugti amžiams prieš 20 metų, vis dar tebegyva. „Stop. Negalite filmuoti stotyje.“ Ir vaizdas, ryšys su tuo keistu pasauliu dingsta. Mums darosi ne tik įdomiau, bet ir baugiau.

„Tvirtovė“ – tai čekų Kokeš Lukaš ir Klaros Tasovskos kurtas dokumentinis filmas apie gyvenimą Padniestrės Moldovos respublikoje. Filme bandoma parodyti krašto gyventojų kasdienybę, jų požiūrį į nusistovėjusią tvarką. Pirmos vietos apdovanojimą 2012 m. pasauliniame dokumentinių filmų festivalyje laimėjęs filmas artimas ir Lietuvos žiūrovui, nes politinė situacija Padniestrės krašte primena sovietinius totalitarinės sistemos laikus, kai asmens laisvė buvo varžoma, kai baimė ir nepasitikėjimas buvo pagrindinės emocinės būsenos. Lietuva nepriklausoma vos keletą metų, tačiau nepaliaujame stebėtis filme rodomo pasaulio beprotybe. Jo nederėjimas šiuolaikinėje demokratinėje aplinkoje kelia mums ironišku atspalviu paženklintą distopijos iliuziją. Nenorime tikėti, tačiau pasaulis egzistuoja.

Padniestrio Moldovos Respublika – tai nepripažinta valstybė, kurioje gyvena įvairių tautybių žmonės – rusai, moldavai, ukrainiečiai, gagaūzai, bulgarai ir kt. Šalis turi savo konstituciją, parlamentą, prezidentą, įstatymus, policiją, tačiau gyventojų teigimu, šalis stipriai priklausoma nuo Rusijos Federacijos. Jai Padniestrė naudinga ne ekonomiškai, bet strategiškai. Rusijai paklūstama beveik visose srityse, viskas turi būti suderinta su Kremliumi, nes jei ne 14-oji armija, šalis jau seniai būtų prijungta prie Moldovos ir dingusi. Prie sienos stovi tankai, o kad išvyktum į užsienį reikia turėti bent 3 skirtingų valstybių pasus. Prezidentas Igoris Smirnovas šalį valdo 23-is metus ir gyventojai dar kartą už jį balsuotų. Žmonės yra priversti čia gyventi.

Padniestrio Moldovos Respublika – tai Sovietų Sąjungos žlugimo produktas. Kraštui negalima taikyti vienos valdymo formos rėmų. Komunizmas, diktatūra, modifikuota demokratija, kai visi demokratiniai procesai yra kontroliuojami – visa susijungia šioje daugiatautėje valstybėje. Sovietinius laikus mena ir daug relikvijų – Lenino skulptūra, kūjo ir priekalo motyvai, skambios frazės ant pastatų, cenzūra ir draudimai. Kai kurie gyventojai pasakoja istoriją apie savo kraštą su pasididžiavimu. Jiems Padniestrėje gyventi patogu, čia žmonės užsiima sportu, domisi menu, galima lengvai susirasti draugų, „o Rusijoje visi geria, Moldovoje nieko neveikia“. Vis dėlto, toks šalies garbinimas labiau rodo prisitaikymą, paklusimą sistemai nei gerą gyvenimą. Per naujametinį vaidinimą vaikų dainuojama daina apie laikrodžio tiksėjimą sukuria tiksinčios bombos aliuziją. Tokia sistema negali ilgai egzistuoti, kada nors, kaip ir Sovietų Sąjunga, ji suris save, savo motinos likučius. Sprogs iš vidaus. Ir tie švenčiami nauji metai suteikia naują viltį, kad gal gyvenimas pagaliau pradės keistis. Juk kažkada turi keistis.

Autorė: Ugnė Česnavičiūtė

Daugiau apie filmą sužinokite čia…

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: