Dokumentininkas (rež. Ivars Zviedris)

Dokumentininkas (rež. Ivars Zviedris)

Įsivaizduokite: ant jūsų namų slenksčio išdygsta vyriškis su filmavimo kamera. Jūs jam aiškiai pasakote, kad filmuotis nenorite. Paprašote palikti Jus ramybėje. Galbūt vejate šalin. Gal nusikeikiate, ar išpilate laukan kibirą pamazgų – juk, galų gale, esate savo namuose. Tačiau kamera ginkluotas žmogus nesitraukia. Nepaisant Jūsų reakcijos, jis pasiryžęs sukurti dokumentinį filmą. Apie Jus. Norite Jūs to ar ne.

Dokumentininkas

Būtent šitaip prasideda Ivaro Zviedrio filmas „Dokumentininkas“. Vaidybos čia nėra, tai autentiška nuošalaus Latvijos vienkiemio dokumentika. „Aš tave prakeikiu“ – įtūžusi rėkia Inta. Vieniša kapų prižiūrėtoja prieš savo valią tampa pagrindine šio filmo heroje.

Moteris netiki ir nesupranta, kuo galėtų būti įdomi filmų kūrėjams? Tačiau kiekvieną savaitę prie jos namų pasirodo operatorius. „Man nereikia milijonų, man nieko nereikia…“ – Inta nepasiduoda įkalbinėjimams. Bet vyriškio įkalbinėjimų nesigirdi. Juostoje daugiausiai kalba pati Inta. O kas buvo pasakyta prieš tai galima tik nujausti. Taip pat teks spėlioti ar Intos keiksmai yra moters choleriškumo požymis, ar išprovokuoti. Necenzūrinės kalbos čia netrūksta – pusę filmo Inta keikiasi lyg vežikas. Stambi, išoriškai atgrasi moteris – net ir pati Inta save vadina pelkių ragana. Taigi, nepaisant moters kartojamo „niekada“ filmavimas tęsiasi, kaip ir jos savotiškas santykis su I. Zviedriu.

Skurdas, Latvijos gamta ir aplink savo trobą vaikščiojanti nepraustaburnė boba – beveik viskas ką matome filme. Akis prikausto buitinio realizmo groteskas – stambiu planu rodomas karpomis puoštas Intos veidas, nuo šalčio sugrubusios rankos, vėjyje besiplaikstantys skalbiniai, kuklūs virtuvės rakandai. Džiūvėsėliai su kandžių lervomis prie arbatos. Graudžiai linksmas Intos gimtadienis. Nepaisant niūrių atributų filme galima užčiuopti šviesą ir šilumą. Nes galiausiai Inta ne tik plūstasi – jos storžieviškumas menksta, šitaip atskleisdamas suluošintą sielą. Akimirką atrodo, grubumas gali tebūti baimė būti įskaudintam. „Mano mama lesbietė“ prasitaria Inta, bet po akimirkos vėl pasipila keiksmai operatoriui. Senės prisipažinimai įtikina ne visada – kuo toliau tuo labiau atsiskleidžia ir jos gebėjimas fantazuoti. O gal ji pati tiki savo istorijomis? Žmogiškumas, vienatvė, senatvė, melo ir tikėjimo ribos – šios temos įpintos tarp Intos keiksmažodžių eilučių, tačiau svarbiausioji jų – žmonių tarpusavio ryšys. Intos ir Zviedrio. Žiūrovo akyse vystosi psichologiškai sudėtinga, intymi ir neįprasta meilės ir neapykantos istorija.

Filme gausu dviprasmiškų epizodų, ir bent dėl vieno iš jų žiūrovas tikrai nesulaikys šypsnio. Tačiau po akimirkos susizgribs: ar dera iš to juoktis? „Tu baigei kultūros akademiją? Baisu, kai ta kultūra persekioja tave iš paskos?“ vieniems atrodys, kad Inta nestokoja humoro jausmo, kitiems – kaip ryškūs senatvinės silpnaprotystės požymiai. O gal ir silpnapročiai pasižymi sąmoju? Klausimų čia daugiau nei atsakymų. Bet ir šie priklauso nuo to, ar kliausimės jausmais ar sveiku protu? O koks yra sveiko proto apibrėžimas? Tačiau tai ir yra geriausias filmo bruožas: žiūrovas verčiamas spėlioti, svarstyti, galvoti. Ir abejoti – viskuo. Ar moralu yra filmuoti žmogų prieš jo valią? Ką operatorius kalbėjo Intai ir ko mes neišgirdome? Kaip nustatyti ribas tarp profesionalumo ir žmogiškumo? Tai klausimai kurių šios juostos kūrėjai nesprendžia, bet patys tampa jų šerdimi. Nes filmas, be abejonės, pavyko. Tačiau ar verta kurti meno šedevrą kito žmogaus orumo kaina? „Aš aktorė“ nustebina Inta. „O kas įgarsins filmą?“ Bet tik pabaigoje nuskamba lengva klasikinė Aivaro Riekstinio muzika.

Autorė: Vaiva Rykštaitė

Daugiau apie filmą sužinokite čia…

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: