Pasakojimas apie vaikus ir kiną (rež. Mark Cousins)

Pasakojimas apie vaikus ir kiną (rež. Mark Cousins)

„[…] kuriančiam žmogui neegzistuoja skurdas ir nėra skurdžių neįdomių vietų. Juk net jeigu Jūs būtumėt kalėjime, kurio sienos neleidžia nė vienam pasaulio šnaresiui pasiekti Jūsų juslių, – argi Jūs ir tuomet vis dėlto neturėtumėt dar savo vaikystės, to įstabaus, karališko turto, to atsiminimų lobyno?“

Raineris Maria Rilkė „Laiškai jaunajam poetui“

Pasakojimas apie vaikus ir kiną

Statiškas paprastai nufilmuotas 12-os minučių trukmės kadras, kuriame žaidžia airių kino režisierių ir kritiką Marką Cousinsą aplankyti atvykę sūnėnas ir dukterėčia – Benas ir Laura. Būtent tai ir yra griaučiai, kurie apvilkti filmų apie vaikus iškarpomis, poetišku režisieriaus balsu bei gebėjimu matyti daug ten, kur yra mažai, virsta 105-ių minučių eseistiniu „Pasakojimu apie vaikus ir kiną“.

Filmas prasideda Vincento Van Gogo buvusio kambario Prancūzijos psichiatrinėje ligoninėje vaizdu. Kamera pamažu priartėja prie grotuoto lango, ribojančio pro jį matomą skurdų kraštovaizdį. Kraštovaizdį, kuris Van Gogui tapo visu pasauliu ir dar daugiau. Tikriausiai tai ir yra tiek Marko Cousinso skiriamasis bruožas, tiek paties filmo esmė – matymas stebuklo ten, kur iš pažiūros jo nėra.

Režisierius pasakojo, kad filmuodamas savo sūnėną ir dukterėčią net negalvojo apie filmą. Tik vėliau, peržiūrinėdamas užfiksuotą medžiagą jis išvydo, jog žaisdami Benas ir Laura perėjo per ištisą spektrą vaikystės emocijų – nuo drovumo, iki įniršio. Būtent šis jų žaidimas ir tapo struktūra, kurioje dailiai sugulė ištraukos iš 53-ų filmų, skirtingai rodančių vaikus.

Šioje vietoje privalu nutraukti teksto tėkmę ir padaryti vaizdinę ekskursiją į vieną iš M. Cousinso filmui parinktų juostų – latvių režisieriaus Herzo Franko trumpametražį filmuką „Dešimčia minučių senesnis“ („Старше на 10 минут“, 1978), o po jos toliau tęsti recenziją:

Tai tikriausiai yra esminis „Pasakojimui apie vaikus ir kiną“ pasitelktas filmukas, kuriame iš pirmo žvilgsnio nieko nevyksta – berniukas tiesiog žiūri lėlių spektaklį. Tačiau čia ir prasideda magija. Vos per dešimtį minučių rodomas berniukas išgyvena stulbinančią gausybę nesuvaidintų jausmų, o jų išraiška vaiko veide formuoja savo istoriją. Tai ir yra stebuklas, į kurį Markas Cousinsas nori atkreipti mūsų dėmesį. Nors „Pasakojimas apie vaikus ir kiną“ tiek trukme, tiek aprėpiamos medžiagos kiekiu ir nusileidžia režisieriaus 2011-aisiais sukurtai 15-os valandų dokumentikai „Kino odisėja“, bet tai yra analogų neturintis žvilgsnis į vaikystės pasaulį ir jos vaizdavimą kine.

Filmo pradžioje skirtingomis kalbomis pasirodantis pavadinimas tarytum nuo pat pradžių praneša, kad matysime ištraukas iš viso pasaulio filmų apie vaikystę. Ir išties: pasitelkti tiek populiarūs, tiek jau daugelio užmiršti, tiek dar net nepažinti filmai iš 25-ių šalių. Tačiau jie rodomi ne sausai (įdomumą užtikrina jau vien Marko Cousinso kalbėjimo maniera) analizuojant, bet gretinant, lyginant, atkreipiant dėmesį į dalykus, kurie dažniausiai prasprūsta pro akis. Režisierius dalinasi įdomiomis įžvalgomis, kiekviena panaudota ištrauka turi savo vietą ir savo rolę Lauros ir Beno žaidimo sukurtoje pasakojimo erdvėje.

Kiekvienas neabejotinai iš šio filmo pasiims kažką sau. Kino mylėtojai išeis su didžiausiu sąrašu filmų, kuriuos reikia peržiūrėti. Kūrėjai gaus unikalią progą pasisemti idėjų bei atidžiau pažvelgti į vaikus ir jų vaizdavimą kine. Tačiau galutinis šios poetinės kelionės tikslas yra ne kas kita, kaip atskleidimas slėpiningo pasaulio, kurį kiekvienas atsinešėme iš savo vaikystės – to „įstabaus karališko turto, to atsiminimų lobyno“ apie kurį ir šnekėjo R. M. Rilkė savo laiškuose.

Autorius: Saulius Kovalskas

Daugiau apie filmą sužinokite čia…

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: