Kur gyvena drakonai (rež. Mark Cousins, 2013)

Kur gyvena drakonai (rež. Mark Cousins, 2013)

„Jei mane žavi vijokliai, augantys ant piramidės-mauzoliejaus, kodėl piktinuosi pelėsiniais grybais filmų archyve? Juk tai panašus kultūros objekto grimzdimas užmarštin.“ – Mark Cousins

HBD

Dokumentiškai iliustruojantis savo gyvenimą režisierius Mark Cousins jau sukūrė savitą filmavimo ir pasakojimo stilių, kuris sujungia keletą filmo kūrimo eigos elementų – mažas biudžetas, trumpas filmavimo laikas ir savęs, kaip pagrindinio veikėjo, naudojimas. Režisierius, 2013 m. Tarptautiniame Kauno kino festivalyje pristatęs filmus „Filmas pavadinimu „Meilė“ (2012) ir „Pasakojimas apie vaikus ir kiną“ (2013), vėl grįžta į Kauną su filmais „Galimas gyvenimas“ (2014) ir „Kur gyvena drakonai“ (2013).

Filmas „Kur gyvena drakonai“ nufilmuotas Mark‘ui Cousins‘ui viešint Albanijos filmų festivalyje. Visas filmavimas truko penkias dienas, tačiau tai nėra režisieriaus rekordas. „Filmas pavadinimu meilė“ buvo nufilmuotas per tris. Režisierius filmuoja tai, ką mato ir vaizdus papildydamas mintimis dėlioja savo kelionės filmą. Pagrindinis filmo veikėjas Markas pasakojimą pradeda nuo savęs – languotu sijonu jis stovi įsibridęs į šaltą Škotijos kalnų ežero vandenį ir klausia. Labiau savęs nei žiūrovo. „Kaip galima pažinti kraštą?“ Ar gyvendamas 30 metų vienoje vietoje gali sakyti, kad pažįsti jį, kad supranti ir žinai tai, kas vyksta aplinkui? Nuo vienišos kėdės kalno papėdėje Markas kyla lėktuvu ir skrenda į Albaniją. Šalį, kurioje, manoma, gyvena drakonai.

Jis drakonų nebijo, o nori juos prisijaukinti. Suprasti. Keliauti ir ieškoti yra jo tikslas. Greitai besikeičiantys vaizdai, lyg vakarietiško gyvenimo tempas, sulėtėja tik nusileidus oro uoste. Nepažintoje šalyje baugu, nes negalima pasikliauti tuo, kas žinoma, tačiau Markas leidžiasi miesto gatvėmis tyrinėti ir atrasti. Režisierius kuria sąsajas su klasikiniais Europos kūrėjų ir visai nežinomais vengrų filmais. Štai jaunas karininkas artėja prie Graikijos-Albanijos sienos, kuri tėra linija, bet peržengti ją pernelyg sunku, nes už linijos – kita erdvė, kitas kraštas. Ką mąsto tas bevardis žmogus? Ką mąsto vienišas pakeleivis tuščioje traukinių stotyje? O vaikai Xhanfize Keko filme dainuojantys revoliucinę dainą naciams?

„Sakoma, kad Albanijos miestų gatvės tokios švarios, nes žmonės neturi ką išmesti“, – sako Markas iš artumos žvelgdamas į grindinį. Šio teiginio dviprasmiškumas lydi viso pasakojimo apie šalį metu. Sužinome apie ilgametį šalies komunistinį diktatorių Enverį Hoxha ir jo, miesto centre dūlančią, piramidę, apie Albanijos kino filmų archyvą ir užmirštus kino kūrėjus, apie šimtus karinių bunkerių, po karo nenaudojamų, tačiau pamažu atgaivinamų, suteikiant kitokią paskirtį. Svarbiausia tai, kad filmo metu dar daugiau sužinome apie patį režisierių ir jo požiūrį į gyvenimą.

Raudoname fone įamžintas filmo pavadinimas išreiškia nebylų susierzinimą ir šauksmą. Jau susipažinę su pagrindiniu traukos ir pasakojimo objektu, darome paralelias išvadas, kad tokiu būdu norima pabrėžti Albanijos kultūrą. Šalies vėliava – raudoname fone pasislėpęs juodas dvigalvis erelis. Pradedant pavadinimu ir baigiant į Albaniją keliaujančio veikėjo pamąstymais, filme gausu sąsajų, kurios jungia skirtingas šalis, skirtingus laikmečius, skirtingų nuomonių žmones. Tai režisieriaus bandymas nagrinėti ir tyrinėti pasaulį per savo paties sukauptų žinių ir patirties prizmę. „The Hollywood Reporter“ leidinys filmą vadina naujo žanro pradininku. Marko Cousins’o kelionės esė gali tapti tai, kas plačiai naudojama socialiniuose tinkluose – serijiniu savo statuso ir informacijos atnaujinimu.

  Autorė: Ugnė Česnavičiūtė

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: