Žiemos miegas (rež. Nuri Bilge Ceylan, 2014)

Žiemos miegas (rež. Nuri Bilge Ceylan, 2014)

Turkų režisieriaus Nuri Bilge Ceylan filmas „Žiemos miegas“ 2014 m. Kanų kino festivalyje laimėjo Palmės šakelę ir atstovauja savo šalį būsimuose Oskarų apdovanojimuose. Nors filmas ir trunka kiek ilgiau nei žiūrovas yra įpratęs, tačiau laikas nuo pirmųjų kadrų iki kino salėje uždegamų šviesų yra nejaučiamas, o filmo sukurtas įspūdis – nepamirštamas. Filmas parodo ne tik kasdieniškos turkų kultūros bruožus, bet ir šalies gyventojų bendravimo įpročius. 

winter-sleep-movie

Unikalų kraštovaizdį turinčioje Kapadosijoje, kuri traukia turistus savo gamta, plėtojasi vietinio viešbučio savininko Aidino gyvenimo drama. Joje dalyvauja visi jį supantys žmonės. Vaizduojamų žmonių tarpusavio santykiai pirmiausia krinta į akis. Režisieriaus žvilgsnis seka Aidino žmonos, sesers ir vaiko bendravimo manieras, tačiau šiame filme svarbiausia ne tai. Svarbiausias išlieka pats Aidinas, kuris dėl malonumo ar populiarumo rašo straipsnius įvairiems leidiniams. Ne kartą šio užsiėmimo tema kėlė diskusijas tarp pagrindinio veikėjo ir jo sesers. Per šiuos rimtus, kartais net aršokus pokalbius aiškėja brolio ir sesers tarpusavio santykiai, jų nuomonės apie vienas kitą ir paties Aidino praeities istorija. Filmo metu tvyranti nuojauta, kad pagrindinis veikėjas būdamas žinomas ir gerbiamas, vis tik nėra mėgstamas, vėliau yra tik patvirtinama.

Filmas nuo pat pirmųjų kadrų pateikia žiūrovui nuostabią, tačiau niūrią aplinką, kuri kelia tuštumos įspūdį ir yra tik sustiprinama pianino melodijos garsų. Atėjus žiemos sezonui, šalyje sumažėjus įvairiataučių turistų kiekiui, vietiniai gyventojai lieka akistatoje vieni su kitais. Tai leidžia pajusti kiekvieno charakterio emocijas, pastebėti ar išgirsti net ir nereikšmingas detales. Šie gyvi ir emocionalūs pokalbiai tarp veikėjų leidžia pažvelgti į jų vidinius pasaulius, į jų vertybes. Narstant kiekvieno asmens istoriją ir jos formavimosi kontekstą neigiama tuštumos ir susvetimėjimo nuotaika tik stiprėja.

Kiek neįprasta neįgudusiam žiūrovui filmo trukmė pasiteisina ir neprailgsta, netgi leidžia žiūrovui įsitraukti į kiekvieno veikėjo išgyvenimus, kurie atskleidžiami per dialogus. Palengva perteikiami charakterių gyvenimai, jų problemos ir vidiniai konfliktai. „Žiemos miegas“ kalba apie susvetimėjimą, tuštumą, atskyrimą. Filmas koncentruojasi į tai, kas vyksta atokios gyvenvietės tarpusavio žmonių santykiuose, iškeliant į priekį pagrindinio veikėjo santykį su kitais.

Autorė: Deimantė Petrutytė

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: