Baltas Dievas (rež. Kornél Mundruczó, 2014)

Baltas Dievas (rež. Kornél Mundruczó, 2014)

Vengrų režisieriaus Kornél Mundruczó filmas „Baltas Dievas“ nagrinėja žmogaus ir gyvūno tarpusavio ryšį bei kelia šia tema susijusius probleminius klausimus, į juos neatsako, bet palieka kiekvieno žiūrovo interpretacijai. Filmas, kuris atstovaus savo šalį Oskarų apdovanojimų ceremonijoje, negali palikti nė vieno abejingo. Balto Dievo paieškos prasideda nuo pat pirmųjų filmo kadrų, kai susipažįstame su Lili, labiau už viską mylinčią savo augintinį, iki pat filmo pabaigos, kuri sustabdo laiką ir paliečia savo dvasiškumu.

kiesett-a-feher-isten

Filmas vaizduoja jaunos merginos pastangas apsaugoti savo šunį nuo prieglaudos. Uždaro būdo tėvas, dirbantis gyvūnų skerdykloje, ir jo dukra Lili, turinti visiškai kitokį požiūrį į gyvūnus, atsiduria po vienu stogu. Jų santykius tik dar labiau pablogina šuo, kuris Lili yra ne tik augintinis, bet ir geriausias draugas. Mergaitei atrodo, kad tik jis gali ją suprasti. Tėvas, nepaisydamas dukros priešinimosi ir įkalbinėjimų, paleidžia šunį į laisvę arba, kitaip tariant, palieka beglobį gyvūną gatvėje. Pagrindinė filmo herojė Lili ryžtasi ieškoti savo mylimo augintinio. Prasideda ilga ir sunki kelionė vienas kito link. Atradimų paieškos. Po ilgų paieškų Lili nori nuleisti rankas ir jos moralė tarsi krinta žemyn. Mergaitė pradeda maištauti prieš tvarką – prieš tėvą, kuris tą tvarką simbolizuoja, tačiau ilgainiui abiejų veikėjų požiūris keičiasi.

Išmesto į gatvę šuns drama prasideda būtent nuo tos akimirkos, kai užsidaro mašinos durys. Režisierius žiūrovui rodo, kas atsitinka, kai gyvūnu atsikratoma ir kai jis patenka į gatvę. Įtikinamai sukurta kančios ir sutrikusio gyvūno emocija yra puikiai perduodama žiūrovui per gyvūno akyse atsispindinčius jausmus. Sukuriamas didžiulis kontrastas tarp naminio šuns, kuris priglausdavo nosį šeimininkui besijaučiant blogai, ir šuns, kuris turi išgyventi gatvėje, kiekvieną dieną ieškant maisto ir slepiantis nuo šungaudžių ar agresyvių beglobių šunų. Režisierius, pasirinkęs tokius siužeto vingius, parodo ne tik vieno šuns istoriją, tačiau ir visų kitų paliktų ar į prieglaudas atiduotų šunų jausmus savo buvusiems šeimininkams. Šią mintį tik patvirtina paskutiniai filmo kadrai, kurie grįžta prie Lili ir jos humaniško požiūrio į gyvūnus, kai tik ji sugeba sustabdyti netvarką keliančius gyvūnus. Ji renkasi kovoti prieš smurtą meile ir tai veikia. Šioje dviejų kraštutinumų sandūroje įžvelgiame Dievo egzistavimą. Tas plevenantis baltumas nusėda mūsų sielose ir mes mąstome. Apie filmo veikėjus, apie save ir  savo požiūrį, net apie Dievą, kuris visai čia pat. Mažos mergaitės ir šuns pavidalu sujungiantis visa aplink save.

„Baltas Dievas“ — tai filmas apie meilę, ištikimybę ir humaniškumą. Tai filmas, kuris taikomas ne į tuos, kuriuos grįžusius namo pasitiks žvilgančios akys ir žvitri uodega, bet visiems tiems, kurie nesugebėjo to vertinti.

 Autorė: Deimantė Petrutytė

Reklama
This entry was posted by Kaunas IFF.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: